Botulina – leczenie bruksizmu
REZERWACJA WIZYTY DO DR GNIADEK OLEJNICZAK
Zobacz inne wskazania leczenia botuliną
Przejdź na stronę leczenie spastyczności mięśni
Obecnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bruksizmu (zgrzytania zębami) jest zabieg z zastosowaniem preparatu botulina – toksyny botulinowej.
Cennik zabiegów botuliny
Pierwsza wizyta kwalifikująca za jedyne 60 zł. Wizyta kontrolna, 2-3 tygodni po zabiegu ? BEZPŁATNA
Jak działa botulina?
Botulina (Botox) podawany jest pacjentom szczególnie mocno zgrzytającym zębami po to, aby ograniczyć siłę pracy mięśni policzkowych. Za pomocą zastrzyków z botuliny połączenia miedzy nerwami na 4-6 miesięcy zostają chemicznie zablokowane. Botulina zatrzymuje impuls nerwowy, tak by nie dotarł on do mięśnia i nie powodował jego kurczenia.
Należy jednak pamiętać, że toksyna botulinowa działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas.
Przebieg zabiegu
- Zabieg polega na precyzyjnej iniekcji preparatu wykonanej przez wyspecjalizowanego lekarza bardzo cienką igłą obustronnie do mięśni żwaczy i skroniowych.
- Zabieg jest mało inwazyjny i mało bolesny.
- Trwa 10-15 minut
Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest przy użyciu jednorazowej strzykawki, zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Bardzo mała ilość preparatu rozpuszcza się w roztworze soli i bardzo precyzyjnie wstrzykuje obustronnie do mięśni żwaczy i skroniowych zajmuje to około 15-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego.
Efekty zabiegu botuliny na bruksizm
Toksyna botulinowa powoduje zdecydowane obniżenie napięcia mięśniowego. Po kilku dniach od podania botoksu pacjent czuje ulgę ? wprawdzie nadal zgrzyta zębami, ale siła tego nawyku nie niszczy szkliwa. Zabieg powtarza się średnio co 6 miesięcy. Na podstawie 6-letnich doświadczeń specjalistów tej dziedziny, po okresie 2 letniego leczenia (stosowania jednocześnie nakładek relaksacyjnych i botoksu) można zaprzestać dalszego leczenia, gdyż po tym czasie zazwyczaj zanika nawyk zgrzytania zębami i mięśnie odpowiedzialne za zgrzytanie ulegają zmniejszeniu, twarz przestaje być ,,kwadratowa?, staje się smuklejsza, jakby odmłodzona, jednocześnie ładniejsza.
Przeciwwskazania:
- ciąża i okres laktacji
- nadwrażliwość, alergia na składniki kompleksu
- zakażenie w miejscu, w którym lek ma być podany
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- stosowanie niektórych leków