Poniżej można się zapoznać z niektórymi pytaniami, które otrzymaliśmy od pacjentów i z odpowiedziami, które im udzieliliśmy.
Kto wykonuje niezbędne badania przy skierowaniu pacjenta na leczenie szpitalne?
W przypadku zakwalifikowania do leczenia w oddziale szpitalnym wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych i konsultacji należy do szpitala. Jeśli pacjent zostanie poinformowany, że badania powinien zlecić np. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub musi wykonać je we własnym zakresie, należy zgłosić nieprawidłowość do dyrekcji szpitala, a jeśli to nie będzie wystarczające ? do oddziału wojewódzkiego NFZ, na terenie którego ma siedzibę szpital.
Gdzie można wykonać badanie usg?
W przypadku gdy świadczeniobiorca wymaga wykonania niezbędnych badań diagnostycznych, skierowania na te badania wystawia i pokrywa koszty ich wykonania świadczeniodawca udzielający świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Zatem, to świadczeniodawca, który wystawił skierowanie powinien wskazać miejsce jego wykonania.
Czy lekarz POZ może odmówić wydania skierowania na badanie (poziom kreatyniny), które jest konieczne do badania Tomografii Komputerowej?
Lekarz POZ sam decyduje, czy zleca badanie czy nie i czy jest ono mu potrzebne do leczenia. Ten kto skierował pacjenta na TK powinien wydać skierowanie na badanie konieczne do badania TK (kreatyninę).
Czyją własnością są badania zlecone przez lekarza. Lekarza czy pacjenta?
Pacjent/jego przedstawiciel ustawowy lub osoba upoważniona przez pacjenta ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Wyniki badań i dokumentacja medyczna należą do przychodni.
Dokumentacja medyczna jest udostępniana:
1) do wglądu w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;
2) poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii;
Wizyta w poradni specjalistycznej po operacji
Moja mama miała zabieg usunięcia zaćmy i kolejna kontrola miała odbyć się za 7 dni już w poradni okulistycznej. Poradnia okulistyczna w innej placówce odmawia tej wizyty kontrolnej w ramach NFZ. Twierdzi, że może to być tylko wizyta pełnopłatna. Czy NFZ zwraca opłatę za taką wizytę po przedstawieniu rachunku.
Pani mama wychodząc ze szpitala powinna oprócz karty informacyjnej dostać od lekarza skierowanie do poradni okulistycznej. Z uwagi na wskazany termin kontroli Na skierowaniu lekarz powinien też dopisać „pilne” lub „cito”. Poradnie starają się uwzględniać takie zapisy na dokumencie i umówić pacjenta na wizytę we wskazanym terminie. Zależy to jednakże od aktualnej kolejki oczekujących. Taka wizyta, oczywiście pod warunkiem, że zrealizowana jest u świadczeniodawcy posiadającego kontrakt z NFZ, dla pacjenta jest nieodpłatna.
Czy poradnia POZ ma obowiązek bezpłatnego wykonania tych badań zleconych przez specjalistę?
Poradnia POZ nie ma takiego obowiązku. Badania, które zlecił specjalista powinny być wykonane wyłącznie w miejscu wskazanym przez specjalistę. Poradnie same podpisują umowy z laboratoriami, które dla nich prowadzą badania lub robią je u siebie.
Do specjalisty z bólem kolana
Od kilku dni mam silny ból w kolanie przy zginaniu nogi. Czy powinnam iść do lekarza pierwszego kontaktu czy od razu do ortopedy? I czy usg kolana wykonywane jest na NFZ czy trzeba za nie zapłacić?
W przypadku dolegliwości bólowych w kolanie należałoby się w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem POZ. Lekarz POZ, po ocenie stanu zdrowia może Panię skierować do specjalisty. Do skierowania powinien wówczas dołączyć wyniki niezbędnych badań diagnostycznych potwierdzających wstępne rozpoznanie. Lekarz specjalista przyjmujący w ramach kontraktu z NFZ, w tym przypadku ortopeda, może zlecić badanie USG lub Rtg , które jest dla pacjenta nieodpłatne. Wskazuje przy tym miejsce, gdzie takie badanie należy wykonać.
Czy skierowanie z ubiegłego roku (niewykorzystane) jest ważne w tym roku ?
Skierowanie jest ważne. Skierowanie do poradni specjalistycznej nie traci ważności, jeżeli leczy Pan to samo schorzenie – bez względu na kolejny rok kalendarzowy.
U lekarza POZ – skierowania na badania
Czy lekarz ma prawo odmówić mi skierowania na badania z powodu przepisania się do jego placówki w tym samym dniu.
Lekarz POZ może skierować pacjenta na badania diagnostyczne z zakresu diagnostyki laboratoryjnej i diagnostyki obrazowej zgodnie z wykazem badań diagnostycznych będących w kompetencjach lekarza POZ. Jeżeli istnieją wskazania medyczne skierowanie na badania lekarz pierwszego kontaktu może dać na pierwszej wizycie.Należy jednak pamiętać, że o zasadności wydania skierowania decyduje lekarz.
Skierowanie na rezonans magnetyczny
Czy lekarz neurolog może odmówić skierowania na rezonans, skoro nie można zdiagnozować przyczyn bólów obu obręczy barkowych – rehabilitant chciał obejrzeć moje dokumenty, a w badaniu rtg nic nie stwierdzono.
O zasadności leczenia, wykonania badań diagnostycznych, a tym samym wystawieniu skierowania decyduje wyłącznie lekarz specjalista. Ani przychodnia ani NFZ nie posiada uprawnień do merytorycznej oceny postępowania leczniczego prowadzonego przez lekarzy i ingerowania w ordynację lekarską. Nie określa również standardów medycznych.
W przypadku badania jakim jest rezonans magnetyczny obowiązuje Zarządzenie 79/2014/DSOZ Prezesa NFZ zgodnie z którym ambulatoryjne świadczenia diagostyczne kosztochłonne (a takim jest Rezonans Magnetyczny) wykonywane są na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna lub rehabilitacja lecznicza lub opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Zatem skierowanie na rezonans może Pani dać prowadzący lekarz rehabilitant.
USG i RTG tarczycy
Byłam na wizycie w ramach NFZ u lekarza endokrynologa w innej placówce. Dostałam skierowanie na wykonanie USG tarczycy. Zapytałam lekarza, gdzie mogę wykonać takie badanie. Lekarz powiedział, że tylko pełnopłatne, bo on nie robi tych badań i nie podpisał umowy z żadną z placówek. Czy jest taka możliwość, że lekarz nie ma podpisanej umowy na wykonanie badań diagnostycznych?
Badania diagnostyczne zlecone przez lekarza udzielającego świadczeń na podstawie umowy z NFZ, pacjenci mogą bezpłatnie wykonać w pracowni diagnostycznej wskazanej przez lekarza kierującego.
Obowiązuje bowiem zasada, że świadczeniodawca, u którego zatrudniony lekarz wystawił skierowanie na badania diagnostyczne, powinien umożliwić ich realizację w ramach własnej placówki medycznej bądź ? w oparciu o umowę podwykonawstwa ? w wybranym gabinecie diagnostycznym.
Jedyne odstępstwo od powyższej zasady stanowi możliwość wyboru miejsca realizacji skierowań na badania diagnostyczne kosztochłonne, takie jak np. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Pacjenci posiadający skierowanie na tego typu badania mogą je zrealizować w placówkach medycznych, które zawarły umowę z NFZ na wykonywanie określonego rodzaju badań diagnostycznych kosztochłonnych.
-
- 8 ust. 1 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. nr 81, poz. 484), zgodnie z którym świadczeniodawca zapewnia udzielanie świadczeń w sposób kompleksowy, w szczególności obejmujący wykonanie niezbędnych badań, w tym badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej oraz procedur medycznych związanych z udzielaniem tych świadczeń.
Zapisy na lipiec
Mam skierowanie do specjalisty. W przychodni, gdzie chciałam się zapisać powiedziano mi, że kontrakt na ten rok już wykonali i mogą mnie wpisać na listę rezerwową na lipiec. I będą dzwonić jak się coś wyjaśni. Czyli co ma się wyjaśnić i kiedy? Pani z rejestracji nie potrafiła mi odpowiedzieć. Co się stanie jak przychodnia nie dostanie kontraktu? Natomiast w drugiej przychodni dostałam informację że na zabiegi zapisują w pierwszy poniedziałek każdego tygodnia a nie codziennie.
Poradnie mają obowiązek zapisywania pacjentów na listę oczekujących zgodnie ze zgłoszeniami. W przypadku, gdy z poradnią zostałaby zerwana umowa lub kiedy poradnia nie otrzymałaby dalszego kontraktu pacjentom wystawiane jest specjalne zaświadczenie, z uwzględnieniem zaplanowanego terminu wizyty oraz zostaje dokonany zwrot oryginału skierowania. Takie zaświadczenie powinno być uwzględnione przez inną poradnię świadczącą usługi medyczne w danym zakresie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo zgłoszeń i wpisów na listę oczekujących na udzielenie świadczenia dokonuje się każdego dnia w godzinach udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez danego świadczeniodawcę. Wyznaczanie terminów, w których pacjenci mogą wpisywać się na listę oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej nie znajduje potwierdzenia w obowiązujących przepisach prawa.
USG jamy brzusznej
Otrzymałem od lekarza POZ skierowanie do poradni nefrologicznej z rozp. anemia oraz potrzeba dializ. Po przedstawieniu skierowania w poradni nefrologicznej otrzymałem wykaz badań do wykonania przed wizytą pierwszą. Oprócz analizy krwi i moczu konieczne jest wykonanie usg brzucha. Od kogo powinienem otrzymać skierowanie na to badanie w ramach ubezpieczenia NFZ?
Lekarz POZ, kierując pacjenta do lekarza specjalisty lub do szpitala, zobowiązany jest do wykonania i dołączenia do skierowania wyników niezbędnych badań diagnostycznych potwierdzających wstępne rozpoznanie. Każde dodatkowe badanie, które wymagane jest w poradni specjalistycznej powinno być zlecone przez specjalistę. Poradnia specjalistyczna nie ma prawa odsyłać pacjenta do lekarza POZ w celu zlecenia badań diagnostycznych.
Brodawka – 4 wizyty u dermatologa?
Ostatnio byłem pacjentem przychodni chirurgicznej, w której usuwano mi niewielkie brodawki. Oto jak przebiegało leczenie :
– pierwsza wizyta? określenie brodawek do usunięcia
– druga wizyta ? usunięcie czterech brodawek
– trzecia wizyta ? kontrola
-czwarta wizyta ? wydanie wyniku badania histopatologicznego
Ponieważ mam do usunięcia następne niewielkie brodawki, liczyłem , że na ostatniej wizycie będzie dokonany następny zabieg, a przynajmniej ustalony zakres następnego. Dowiedziałem się jednak, że żeby wykonać następny zabieg muszę przejść w/w procedurę od początku. Inaczej mówiąc , znowu muszę przyjść na wizytę. Jestem zdania , że zabieg ten winien skończyć się na dwóch wizytach.
Informujemy, że decyzję o procesie leczenia pacjenta podejmuje lekarz, pod opieką którego znajduje się pacjent.
Ponadto zapisy Zarządzenie nr 79/2014/DSOZ Prezesa NFZ nie wskazuje na ograniczenia co do ilości i trybu usuwania zmian skórnych u pacjenta na jednej wizycie. W kompetencji lekarza pozostaje więc ocena wskazań i przeciwskazań do wykonania określonego zabiegu a także procesu leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.
Merytoryczna ocena postępowania leczniczego prowadzonego przez lekarzy, ingerowanie w ordynację lekarską jak również określenie standardów postępowania medycznego znajduje się w kompetencjach Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej .
Zmiana miejsca przyjmowania przez specjalistę
Od ponad 20 lat jestem pod opieką tego samego specjalisty. W tym roku zostało ponowione do niego skierowanie. Mam wyznaczony następny termin wizyty, ale w międzyczasie mój lekarz odszedł do innej placówki. Nie chcę zmieniać lekarza. Jak mam to zrobić? Czy lekarz pierwszego kontaktu może wypisać mi drugie skierowanie i z tym drugim już pójść do tej placówki, gdzie przyjmuje mój stały lekarz?
Jeżeli chciałaby pani skorzystać z wizyty u specjalisty, który w międzyczasie zmienił miejsce pracy, w którym realizowane są świadczenia refundowane przez NFZ, musi pani dostać ponowne skierowanie od lekarza POZ do poradni specjalistycznej.
RTG – kto zleca badanie?
Dostałam skierowanie do reumatologa ze względu na dolegliwości stóp. Niestety reumatolog nie chciał ze mną rozmawiać ponieważ nie miałam skierowania na RTG od lekarza POZ, zatem reumatolog odesłał mnie do tego lekarza. Moje pytanie, kto wystawia skierowanie na rtg?
Lekarz POZ ma prawo wystawić skierowanie na RTG – nikt mu tego nie zabrania. Lekarz POZ jednakże sam decyduje o badaniach diagnostycznych, które zleca pacjentowi. Lekarz reumatolog również może zlecić takie badanie. Lekarz reumatolog, być może, uznał, że lekarz POZ nie miał podstawy, aby kierować Panią do niego bez wykonania jakichkolwiek badań.
Skierowanie na badania od lekarza POZ
Otrzymałem od lekarza rodzinnego skierowanie do kardiologa. Podczas wizyty u tegoż kardiologa dowiedziałem się, że muszę mieć wykonane badania krwi aby zdiagnozować ewentualną chorobę wieńcową. Kto wystawia zlecenie tych badań, kardiolog czy lekarz rodzinny?
Lekarz specjalista zgodnie z aktualną wiedzą medyczną przeprowadza badanie pacjenta, zakończone postawieniem diagnozy wstępnej lub ostatecznego rozpoznania oraz orzeka o stanie zdrowia pacjenta. Następnie lekarz specjalista może kierować na wszystkie badania diagnostyczne niezbędne do rozpoznania choroby, postawienia diagnozy i prowadzenia terapii. Badania diagnostyczne, na które kieruje lekarz specjalista, wykonywane są na podstawie skierowania w miejscu wskazanym przez lekarza.
Pacjent nie ponosi żadnych kosztów badań. Pobieranie dodatkowych opłat za badanie (np. za baterie do aparatu Holtera) jest niczym nieuzasadnione.
W przypadku, gdy istnieje potrzeba konsultacji z innym specjalistą może on pokierować do lekarza o innej specjalizacji. O taką konsultację może wystąpić do lekarza prowadzącego także sam pacjent. Jeżeli pacjent jest kierowany z jednej poradni specjalistycznej do innej, wraz ze skierowaniem powinny zostać przekazane wszystkie dostępne wyniki badań.
Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący pacjenta w poradni specjalistycznej zobowiązany jest do pisemnego informowania lekarza rodzinnego o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, ich dawkowaniu i czasie stosowania oraz o wyznaczonych wizytach kontrolnych. Lekarz specjalista wystawia pacjentowi zaświadczenie z rozpoznaniem choroby i zalecaną farmakoterapią, na podstawie którego lekarz POZ może wystawiać recepty przez okres wskazany w zaświadczeniu od lekarza specjalisty.
Lekarz specjalista w toku prowadzenia rozpoznania nie powinien kierować na badania do lekarza POZ.
Narzucanie pracowni RTG
Czy lekarz rodzinny wydając skierowanie na rtg pacjentowi miał prawo na skierowaniu wskazać konkretne miejsce, do którego pacjent ma się udać w celu zrobienia prześwietlenia, poza miejscem zamieszkania pacjenta.Czy pacjent nie ma możliwości samemu dokonać wyboru miejsca leczenia się?
Lekarza POZ najlepiej wybrać w pobliżu domu – dzięki temu i łatwiej o wizytę domową i o wykonanie badań diagnostycznych. Tak, lekarz miał prawo wskazać miejsce bezpłatnego wykonania badania RTG. NFZ opłaca leczenie pacjenta stawką kapitacyjną, a poradnia POZ podpisuje umowy z pracowniami RTG, które wykonują dla jej pacjentów badania. Pacjent może zatem wykonać bezpłatnie RTG tylko we wskazanej przez lekarza pracowni RTG.
Kontrola po zabiegu
Czy poradnia na rejonie ma prawo odesłać pacjenta po zabiegu gdy na karcie informacyjnej jest odręczny zapis lekarza prowadzacego o kontroli po zabiegu na rejonie za 7 dni.
Po zabiegu/operacji pacjent ma przez 30 dni prawo do skorzystania z tzw. porady poszpitalnej – może z niej jednak skorzystać tylko w poradni przyszpitalnej placówki, w której był hospitalizowany.
Skierowanie na badania krwi w ciąży (NFZ) – lekarz POZ?
Jestem w ciąży, mój ginekolog przyjmuje prywatnie. Chcę zrobić badania- morfologia, mocz, wr, glukoza. Czy mogę udać się po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu aby badania były bezpłatne ? W ciąży badania krwi robi się co miesiąc, a w ostatnim trymestrze co dwa tygodnie. Zbankrutuję jak lekarz będzie wystawiał mi badania prywatnie.
Lekarz POZ nie ma obowiązku wystawiania zleceń na badania, których potrzebuje ginekolog. To nie lekarz POZ prowadzi ciążę tylko ginekolog. On zleca badania. Jeśli chce Pani korzystać z bezpłatnych badań w trakcie ciąży, proszę korzystać z gabinetu, który ma umowę z NFZ.
Badanie USG piersi
Miesiąc temu wykryłam guzek w piersi. Wykonałam prywatne badanie USG piersi, które potwierdziło zmianę. W opisie otrzymałam uwagę o jak najszybszym wykonaniu biopsji. Czy jeżeli udam się na prywatną wizytę do onkologa to dostanę skierowanie na bezpłatne badanie? Czy prywatna wizyta = płacenie za badania?
W przypadku skierowania z gabinetu prywatnego pacjent jest leczony poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego (czyli odpłatnie).
Natomiast informujemy o funkcjonowaniu Szybkiej Ścieżki Onkologicznej ( w ramach NFZ) w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego lekarz POZ może wystawić pacjentowi Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego i skierować do dalszej diagnostyki do Poradni Specjalistycznej (AOS).