Zarezerwuj wizytę do dr Gniadek-Olejniczak
Zobacz inne wskazania leczenia botuliną
Przejdź na stronę leczenie bruksizmu
Botulina – leczenie dystonii ogniskowych i połowiczego kurczu twarzy – dr Gniadek-Olejniczak
Dystonia ogniskowa jest to jedna z form dystonii, czyli grupy zespołów chorobowych, w których obrazie klinicznym dominują ruchy mimowolne o powtarzającym się wzorcu ruchowym. W dystonii ogniskowej te ruchy mimowolne dotyczą tylko jednej części ciała.
Do najczęstszych dystonii ogniskowych należą kurcz powiek oraz dystonia szyjna, zwana też kurczowym kręczem karku. W pierwszym przypadku pacjent zaciska mimowolnie powieki, niejednokrotnie tak silnie i tak długotrwale, że praktycznie wielokrotnie nie może korzystać ze swojego wzroku, a w drugim mimowolny bolesny skurcz mięśni szyi może skręcać głowę i szyję tak mocno, że pacjent jedynie z trudem i na krótko będzie potrafił je wyprostować.
Połowiczy kurcz twarzy objawia się mimowolnymi skurczami jednej połowy twarzy, które w obrazie klinicznym są podobne do ruchów dystonicznych, to ze względu na jego przyczynę, za którą uznaje się konflikt pomiędzy naczyniem tętniczym, a nerwem twarzowym i zaburzenia w zakresie czynności jądra nerwu twarzowego, nie kwalifikuje się go do dystonii.
Tak jak nieznane są dokładne przyczyny schorzenia, tak i nie ma skutecznego leczenia przyczynowego. Przed przeszło dwudziestoma laty opracowano jednakże skuteczną metodę leczenia objawowego i stała się ona metodą leczenia z wyboru. Sprowadza się ono do miejscowego wstrzyknięcia botuliny, toksyny botulinowej typu A do wybranych, nadaktywnych mięśni. Dzięki bardzo dużej skuteczności i bezpieczeństwu ta metoda stała się powszechna w leczeniu dystonii ogniskowych i połowiczego kurczu twarzy.
Po iniekcji leku botulina pacjent w pierwszych dniach od iniekcji zaczyna odczuwać rozluźnienie mięśni, które osiąga maksimum z reguły po kilkunastu dniach, utrzymując skuteczność do około 3 miesięcy, ale z biegiem dni ją wygaszając. Zmniejszanie się rozluźnienia mięśni związane jest z wytwarzaniem się nowych zakończeń nerwowych, które zastępują te zablokowane przez toksynę. Wówczas trzeba iniekcję toksyny powtórzyć.