Angiologia
Angiologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się powstawaniem, epidemiologią oraz diagnozą, terapią, rehabilitacją, a także zapobieganiem chorobom tętnic, żył i naczyń limfatycznych.
Kim jest angiolog?
Angiolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce oraz prowadzeniu leczenia osób z chorobami żył, tętnic i naczyń limfatycznych. Konsultacja z lekarzem tego typu może dotyczyć na przykład ciężko gojących się ran czy przewlekłej niewydolności żylnej. Jest to również najczęstsza choroba jaką zajmują się angiolodzy, potocznie znaną jako żylaki kończyn dolnych.
Angiolodzy to niewielka grupa która wybrała tę specjalizację w Polsce. Liczy zaledwie 160 lekarzy. To oznacza znaczny niedobór kadry lekarskiej w naszym kraju ponieważ na przewlekłą niewydolność żylną cierpi około 40% polskiego społeczeństwa. Oznacza to liczbę niemal 15 milionów osób, które zetknęły lub zetkną się bezpośrednio z tym przykrym schorzeniem.
Dlatego też większość pacjentów, która powinna odbyć wizytę u angiologia w celu przeprowadzenia diagnostyki, trafia bezpośrednio do chirurga naczyniowego lub flebologa.
Kiedy warto wybrać się do angiologa?
Do lekarza tego rodzaju najczęściej trafiają pacjenci, mający takie objawy jak:
- Opuchnięcie nóg i kostek
- Pajączki na skórze
- Żylaki
- Skurcze i pieczenie nóg
- Uczucie tzw. ciężkich nóg, występujące zwłaszcza wieczorem po całym dniu pracy (głównie stojącej lub siedzącej)
- Częste mrowienie i drętwienie kończyn
- Chwilowe braki czucia w kończynach
Objawy tego rodzaju mogą wskazywać na problemy z krążeniem, zwłaszcza jeśli dochodzi do zaburzeń tkankowych.
Można je rozpoznać po pojawieniu się na skórze w postaci brązowych lub sinych przebarwień, np. w okolicy kostek. Mogą one świadczyć o zapaleniu lub pękaniu żylaków. Miejsca te z czasem mogą również ulec stwardnieniu lub owrzodzeniu.
Do angiologa mogą również wybrać się pacjenci, którym doskwiera ból w okolicach mostka, przedłużający się kaszel czy powtarzające się duszności. Objawy tego typu mogą świadczyć np. o zatorze tętnicy płucnej.
Angiologia ? jakie choroby diagnozuje angiolog?
Angiolog zajmuje się profilaktyką i diagnozowanie chorób naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, do których należą:
- Pajączki i żylaki
- Miażdżyca i choroby zapalne układu krążenia
- Zatorowość płucna
- Zwężenia i niedrożności tętnic, które mogą prowadzić do udarów
- Nowotwory układu naczyniowego
- Zespół stopy cukrzycowej
- Tętniaki (zapalenie aorty piersiowej, brzusznej, naczyń trzewnych)
- Niedokrwienie kończyn
- Ostre i przewlekłe choroby żył (m.in. żylaki kończyn dolnych, niewydolność żył głębokich, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa)
- Zespół Raynauda
Metody leczenia stosowane w angiologii
Angiolog po postawieniu diagnozy może zadecydować o zastosowaniu nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych metod leczenia. Większość z nich polega najczęściej na zamknięciu zmienionych chorobowo naczynek za pomocą laserowego leczenia lub z użyciem metody skleroterapii.
Jeśli jednak choroba osiągnęła już bardziej zaawansowane stadium, angiolog kieruje pacjenta do chirurga naczyniowego. Podejmuje on decyzję o bardziej inwazyjnych zabiegach, takich jak angioplastyka balonowa czy wszczepienie stentu lub operacji, takich jak rekonstrukcje czy udrażnianie tętnic.