Dermatologia
Dermatologia to dział medycyny, który koncentruje się na chorobach skórnych oraz badaniach funkcji i struktury skóry. Bardzo często dermatolodzy biorą udział w tworzeniu kosmetyków do codziennej pielęgnacji, które mają właściwości lecznicze. Są to tzw. dermokosmetyki lub kosmetyki apteczne. Z dermatologią ściśle łączą się także inne specjalizacje: kosmetologia, medycyna estetyczna, wenerologia i dermatochirurgia.
Kto to jest dermatolog?
Dermatolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób skóry, paznokci i włosów. Bardzo często zajmuje się także pewnymi schorzeniami ogólnoustrojowymi, których objawy manifestują się na skórze. Niektórzy specjaliści z dziedziny dermatologii koncentrują się wyłącznie na działalności naukowej, czyli badaniach i doświadczeniach laboratoryjnych, a przez to nie mają bezpośredniego kontaktu z pacjentem.
Aby zostać dermatologiem, trzeba ukończyć studia medyczne i staż, a następnie przystąpić do specjalizacji z zakresu dermatologii i wenerologii. Taka nauka trwa dodatkowe 5 lat. Składają się na nią zajęcia teoretyczne i praktyczne (staże na różnych oddziałach szpitalnych, m.in. dermatologicznym, alergologicznym, chorób zakaźnych). Tytuł specjalisty dermatologa otrzymuje się po zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.
CZYM ZAJMUJE SIĘ DERMATOLOG?
Dermatolog może także specjalizować się wyłącznie w jednej tematyce, np. zajmować się poprawą wyglądu skóry (dermatolog estetyczny), chorobami skórnymi u dzieci (dermatolog dziecięcy), chorobami skóry i ich czynnikami ryzyka w danej populacji (dermatoepidemiolog). Ponadto bardzo często musi współpracować z lekarzami z innych dziedzin (onkologiem, chirurgiem, internistą). Jest to konieczne do prawidłowego zdiagnozowania pacjenta i włączenia odpowiedniego planu leczenia.
Miejscem pracy dermatologa może być poradnia dermatologiczna, jeden z oddziałów szpitalnych lub prywatny gabinet. Zdarza się także, że specjaliści z tej dziedziny pracują w laboratoriach, gdzie zajmują się badaniami i tworzeniem kosmetyków we współpracy z chemikami i kosmetologami.
WSKAZANIA DO WIZYTY W PORADNI DERMATOLOGICZNEJ
- różnego rodzaju zmiany skórne (zaskórniki, pryszcze, pęcherze, krostki, nadżerki),
- pogorszenie stanu skóry (nadmierne przesuszenie, nadwrażliwość),
- nadmierne łuszczenie się naskórka,
- nadmierny łojotok,
- łupież i szybkie przetłuszczanie się włosów,
- nadmierne wypadanie włosów,
- nowe znamiona i brodawki,
- świąd skóry,
- pogorszenie się stanu paznokci lub zmianę ich wyglądu.
Dermatolog dr Stelmasiak przyjmuje zarówno w ramach NFZ jak i prywatnie. Mniejsze zmiany skórne są często wypalane diatermią podczas gdy większe, z podejrzeniem np. czerniak są usuwane i wysyłane na badania histopatologiczne.
Lekarz dermatolog w przychodnia lekarskiej Medicenter to
dr Marian Stelmasiak |
dr Anna Maria Kułak |