- Kardiologia
- LOGOPEDIA
- Neurologia
- Okulistyka
- Otolaryngologia
- Poradnia Uzależnień
- Psychologia
- Pulmonologia
- Reumatolog
- UROLOG
- USG Warszawa w Medicenter
Poradnia uzależnień od alkoholu
W Polsce kliniczne kryteria rozpoznania uzależnienia od alkoholu spełnia nieco ponad 3% dorosłych, co stanowi około 850 tys. osób. Ponad 14% Polaków w wieku 18?64 lat (ponad 3,5 mln osób) pije alkohol za często, w za dużych ilościach, w nieodpowiednich sytuacjach i doświadcza z tego powodu problemów, jednak nie są to osoby uzależnione.
Co to jest terapia uzależnień ? Jak długo trwa i na czym polega?
Jedynym skutecznym i właściwym sposobem na zatrzymanie uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy leków jest kompleksowe leczenie (leczenie odwykowe, leczenie uzależnienia, terapia uzależnienia), które rozpoczyna się od przerwaniem ciągu picia, brania i detoksykacją organizmu (detoks; detox; odtrucie; odtruwanie poalkoholowe; odtruwanie ponarkotykowe; oczyszczenie organizmu z alkoholu, narkotyków, leków).
Abstynencja jest warunkiem niezbędnym do dalszego leczenia uzależnień. Terapia uzależnień rozpoczyna się od kilkutygodniowego intensywnego programu terapeutycznego. Najlepsze efekty przynosi realizacja programu terapeutycznego w warunkach stacjonarnych ze względu na stałą opiekę nad pacjentem i intensywność oddziaływań terapeutycznych, pozwalających w krótszym czasie osiągnąć pożądane efekty.
Terapia uzależnień powinna się składać zarówno z terapii indywidualnej jak i grupowej. Ten etap terapii nie powinien trwać krócej niż 4 tygodnie w przypadku alkoholizmu i odpowiednio dłużej w przypadku narkomanii, lekomanii i uzależnień krzyżowych.
Kolejny etap leczenia uzależnień to terapia NAWROTÓW I POGŁĘBIONA w warunkach ambulatoryjnych. Bardzo ważnym elementem terapii uzależnień jest uczestnictwo w grupach wsparcia, np. mityngach Wspólnoty AA, NA i realizacja Programu Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików czy Narkomanów.
Podczas terapii uzależnienia pacjent może dokonać szeregu zmian niezbędnych do utrzymania trzeźwości. Powinny one dotyczyć zarówno zachowań, postaw, przekonań, przyzwyczajeń jak i relacji międzyludzkich, sposobów reagowania, przeżywania i myślenia. Dzięki terapii uzależnień może także uwierzyć, że możliwe jest życie bez używek. Podczas terapii uzależnień alkoholik, narkoman zdobywa wiedzę na temat uzależnienia, jego objawów, przebiegu, konsekwencji i wpływu na wszystkie sfery życia. Terapia uzależnień ma na celu również wzmocnienie motywacji do trzeźwienia i przyjęcie odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie.
Terapia uzależnienia pozwala na uporządkowanie i wypracowanie radzenia sobie we wszystkich istotnych sferach życia: życie uczuciowe, duchowe, relacje z ludźmi, zdrowie. Tego typu postępowanie zatrzymuje postęp choroby i sprawia, że jakość życia osoby uzależnionej znacznie się poprawia.
Potocznie uważa się, że o uzależnieniu świadczy duża ilość i częstość spożywania alkoholu oraz negatywne konsekwencje, jakie wynikają z takiego rodzaju picia. W rzeczywistości widoczne dla otoczenia nadmierne picie charakteryzuje nie tylko osoby uzależnione, ale również pijące alkohol ryzykownie i szkodliwie, które nie mają objawów uzależnienia.
Rozmowa z terapeutą poradni uzależnień w Medicenter
Czy terapia uzależnień zawsze wymaga przebywania w zamkniętej placówce?
Terapia uzależnień powszechnie kojarzona jest z wyjątkowo długim przebywaniem poza domem, w zamkniętej placówce, z której nie można się nawet skontaktować z bliskimi. Rzeczywiście leczenie uzależnienia może przebiegać w warunkach zamkniętych, jednakże wtedy ograniczanie kontaktów z najbliższymi wynika z tego, że pacjenci poddawani są bardzo intensywnym oddziaływaniom terapeutycznym.
Leczenie uzależnienia w placówce zamkniętej (polegające na kilkutygodniowym pobycie w takim ośrodku) nie jest jednak jedyną stosowaną w walce z uzależnieniami metodą. Istnieje również możliwość przebycia terapii w oddziale dziennym (gdzie pacjenci stawiają się po prostu na kilka godzin dziennie w danym ośrodku), a także korzystanie z wizyt w poradniach leczenia uzależnień (czyli terapia uzależnień w trybie ambulatoryjnym).
Nasi terapeuci w Poradni Uzależnień
mgr Bogdan Denis |
mgr Ewa Miturska |
mgr Barbara Kozakiewicz-Płońska |
mgr Milena Kamińska |
mgr Małgorzata Żach |
mgr Mariola Brodowska |