- Angiologia
- dermatologia
- Diabetologia
- Echo serca
- Endokrynologia
- Gastroenterologia
- Ginekologia
- Kardiologia
- Neurologia
- Okulistyka
- Otolaryngologia
- Poradnia Uzależnień
- POZ lekarze rodzinni
- Pulmonologia
- Reumatolog
- Skleroterapia Żylaków
- UROLOG
- USG
Skleroterapia piankowa żylaków jest prowadzona w Medicenter w nowoczesnie wyposażonym, klimatyzowanych gabinecie zabiegowym.
Zabiegi wykonuje dr Kamil Stępkowski pracujący jako chirurg naczyniowy i specjalista badań doplerowskich
Leczenie obliteracyjne żylaków, czyli skleroterapia
polega na wstrzyknięciu do poszerzonej żylakowato żyły substancji chemicznej, która prowadzi do powstania reakcji zapalnej i zarośnięcia naczynia. Skleroterapia piankowa polega na wstrzyknięciu preparatu, który został spieniony metodą Tessariego – czyli poprzez połączenie leku z powietrzem lub innym gazem.
Zabieg skleroterapii najczęściej nie wymaga znieczulenia, ponieważ pacjent nie odczuwa podczas niego bólu, a jedynie ukłucia.
Pacjent podczas zabiegu pozostaje w pełni świadomy, więc lista przeciwwskazań do przeprowadzenia skleroterapii jest krótsza o przeciwwskazania do narkozy.
Lek w postaci pianki dobrze sprawdza się w przypadku większych żylaków, ponieważ jego objętość jest większa i nie rozpływa się po żyle, ale przylega do jej ścian.
Zabieg rozpoczyna się od badania USG Duplex Doppler, badania specjalnym oświetlaczem naczyniowym lub badania fizykalnego, podczas którego lekarz sprawdza przebieg żył, a następnie zaznacza miejsca, w których należy wprowadzić lek.
Kolejnym etapem jest podanie środka obkurczającego żyły, czyli właśnie wspomnianego leku, za pomocą cienkiej igły.
Ostatnim etapem jest założenie opatrunku uciskowego i pacjent może udać się do domu. Cała procedura trwa zazwyczaj do 30 minut.
Do domu możemy wrócić zaraz po zabiegu. Skleroterapia nie wymaga rekonwalescencji, ale noszenie bielizny uciskowej jest często niezbędne, by osiągnąć pożądane efekty leczenia.
Bieliznę tę można zakupić w przychodni. Odpowiednią klasę ucisku wybierze lekarz.
W przypadku niewielkich zmian zastosowanie wyrobów uciskowych może nie być konieczne. Decyduje o tym lekarz.
Jeśli chodzi o dolegliwości po zabiegu, to najczęściej pojawia się zaczerwienie wokół ostrzykniętej żyły, a po kilku dniach bolesność, co świadczy o tym, że żyła ulega stopniowemu zamykaniu.
Z bólem poradzimy sobie, stosując zimne okłady i przyjmując standardowe środki przeciwbólowe. Zdarzają się takie powikłania jak zgrubienie żył, które nie ustępuje po 2-3 tygodniach i wtedy lekarz wykonuje nakłucie żyły, by uwolnić z niej krew.