- Kardiologia
- LOGOPEDIA
- Neurologia
- Okulistyka
- Otolaryngologia
- Poradnia Uzależnień
- Psychologia
- Pulmonologia
- Reumatolog
- UROLOG
- USG Warszawa w Medicenter
Urologia
Kto to jest urolog?
Urolog jest lekarzem, który specjalizuje się w chorobach układu moczowego i męskiego układu rozrodczego. Wizyta u tego specjalisty należy, zdaniem wielu, do najbardziej wstydliwych. Do wizyty u urologa skutecznie zniechęca pacjentów lęk przed badaniem, zakłopotanie oraz nieznajomość terminologii medycznej. A przecież nietrzymanie moczu oraz inne dolegliwości związane z układem moczowym to choroby, które dzięki urologii można skutecznie leczyć!
Czym zajmuje się urolog? Co leczy?
Urolog zajmuje się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego:
- choroby zewnętrznych narządów płciowych (stulejka, wodniak jądra, wnętrostwo, załupek);
- stany zapalne narządów płciowych: męskich i żeńskich;
- stany zapalne dróg moczowych;
- zaburzenia pracy pęcherza (np. popuszczanie moczu, zaleganie moczu);
- kamica układu moczowego;
- krwiomocz;
- żylaki powrózka nasiennego;
- torbiele nerek;
- łagodny przerost stercza;
- zaburzenia erekcji;
- nowotwór prostaty;
- nowotwory jąder;
- nowotwory nerek;
- nowotwory pęcherza moczowego.
Urolog to lekarz nie tylko dla mężczyzn
Lekarza o specjalności urologicznej odwiedzają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Przeświadczenie, że jest to specjalista zajmujący się głównie problemami typowo „męskimi” wynika z tego, że układ płciowy jest blisko połączony z układem moczowym, dlatego np. leczeniem impotencji też zajmie się właśnie urolog. Będzie on zajmował się także leczeniem chorób nerek, moczowodów, nadnerczy, pęcherza oraz męskich narządów płciowych.
Jakie badania wykonuje urolog?
Od tego, z jakim problemem zgłosimy się do urologa, zależy badanie. Jeśli dokucza na przykład ból w jądrze, konieczne będzie badanie obu jąder.
Przy problemach z prostatą niezbędne będzie badanie per rectum (PR), czyli przez odbyt. Polega na zbadaniu palcem końcowego odcinka jelita grubego. Aby ułatwić badanie i zmniejszyć dyskomfort pacjenta urolog aplikuje na palec odpowiedni żel, zwiększający poślizg.
Badanie nie należy do przyjemnych, jednak trwa tylko chwilę, a dzięki niemu urolog jest w stanie zbadać stan prostaty. U kobiet badanie u urologa polega na badaniu palpacyjnym podbrzusza, krocza, ujścia cewki moczowej, okolic lędźwiowych. Urolog wykonuje również USG z wypełnionym pęcherzem.
Czy potrzebne jest skierowanie do urologa?
Tak, przed wizytą w poradni urologicznej należy odwiedzić lekarza rodzinnego. Urolog przyjmuje pacjentów tylko z odpowiednim skierowaniem. Wyjątkiem jest oczywiście wizyta prywatna, wtedy skierowanie nie jest wymagane.
Badania profilaktyczne prostaty – co się dzieje z prostatą
Prostata, czyli gruczoł krokowy albo stercze, ma wielkość kasztana i umiejscowiony jest za pęcherzem moczowym. Gruczoł obejmuje cewkę moczową, dlatego zaburzenia prostaty, głównie przerost lub stan zapalny, powodują wzmożone parcie na mocz i trudności z oddawaniem moczu.
Skąd się biorą problemy z prostatą? Gruczoł ten wrażliwy jest na działanie androgenów. Zaburzenia produkcji testosteronu oraz przekształcanie się testosteronu w dihydrotestosteron naukowcy wiążą z przerostem prostaty. Wydaje się że ma na to wpływ również dieta podwyższająca poziom cholesterolu we krwi.
Warto robić badania profilaktyczne prostaty, bo są skuteczne leki, które powstrzymują przerost gruczołu krokowego, zarówno syntetyczne jak i ziołowe.
Poza profilaktycznie warto do męskiej diety włączyć więcej pomidorów, pestek z dyni i czosnku oraz pić zielona herbatę. To zapobiega zarówno przerostowi prostaty, jak i pojawieniu się nowotworu gruczołu krokowego.
Badania profilaktyczne prostaty
- Począwszy od 40. roku życia, mężczyźni powinni raz w roku poddać się badaniu prostaty per rectum. Może to zrobić lekarz pierwszego kontaktu lub urolog.
- Jeśli lekarz dostrzeże powiększenie gruczołu krokowego mężczyzna powinien także raz w roku, a jeśli lekarz zaleci to nawet częściej, zrobić badanie USG jamy brzusznej, na którym zobrazowana będzie prostata.
- W przypadku, gdy prostata jest powiększona lub ojciec mężczyzny albo bracia mają raka prostaty, to już po czterdziestce powinien pierwszy raz zrobić badanie krwi na oznaczenie poziomu markerów PSA, które pomogą wcześnie zdiagnozować raka prostaty. Jeżeli nie ma takich wsjkazań pierwsze badanie należy wykonać po 50 roku życia.
Kompletuj diagnostykę poprzez pakiet laboratoryjny NERKI
Urolog w Medicenter to specjalista z wieloletnim doświadczeniem w pracy ambulatoryjnej i szpitalnej w diagnostyce i terapii.
dr n med Ryszard Hanecki |
dr Mieczysław Ołpiński |
dr Maciej Duda |
dr Sandra Radecka |
|
dr Michał Ostrówka |