- Kardiologia
- LOGOPEDIA
- Neurologia
- Okulistyka
- Otolaryngologia
- Poradnia Uzależnień
- Psychologia
- Pulmonologia
- Reumatolog
- UROLOG
- USG Warszawa w Medicenter
Badania USG
Zarezerwuj badanie USG przez wybór lekarza >>
Co to jest ultrasonografia i co potrafi nowoczesna ultrasonografia?
USG to bezinwazyjne badanie pozwalające na ocenę stanu organów wewnętrznych z dokładnością nawet do 0,1 mm. Dzięki niemu można w łatwy sposób ocenić położenie, wielkość oraz strukturę poszczególnych narządów. Badanie pokazuje także wszelkie zmiany powstałe w ciele pacjenta, takie jak różnego rodzaju guzy, torbiele, włókniaki, czy zmiany nowotworowe.
Ultrasonografia wykorzystywana jest w celu diagnozowania i rozpoznawania schorzeń, oraz monitorowania i oceny skuteczności leczenia. Dzięki dużej dokładności jest również jednym z podstawowych badań profilaktycznych, pozwalającym na wczesne wykrycie niepokojących zmian. Z kolei w przypadku kobiet w ciąży, USG jest głównym badaniem kontrolnym wykonywanym w celu oceny prawidłowego rozwoju płodu.
Na czym polega USG i jak działa aparat ultrasonograficzny?
Działanie aparatu ultrasonograficznego opiera się na zasadzie ultradźwięków. Są to dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Na badany obszar ciała radiolog nanosi specjalny żel, który zapewnia prawidłowe przewodnictwo ultradźwięków, a także niweluje niepożądane pęcherzyki powietrza. Następnie przykłada głowicę aparatu do skóry i stopniowo bada wybrany fragment ciała. Głowica ultrasonografu emituje ultradźwięki, które przenikają przez ludzkie tkanki i odbite wracają z powrotem. Następnie aparat USG przekształca odbite dźwięki w obraz widoczny na monitorze. Lekarz wykonujący badanie może wówczas powiększyć interesujący go obszar lub dokonać precyzyjnych pomiarów. Należy wspomnieć o tym, iż ultradźwięki są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu, a samo badanie może być wykonywane tak często, jak zachodzi potrzeba.
Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej
Wykonanie USG jamy brzusznej jest wskazane zwłaszcza w przypadku diagnostyki dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej. Obszar ten obejmuje wiele narządów wewnętrznych, dlatego też aby precyzyjnie określić przyczynę bólu brzucha, pacjent często zostaje skierowany na badanie ultrasonograficzne. Pozostałymi przesłankami do wykonania tego badania są m.in. choroby wątroby, trzustki, nerek, dróg żółciowych, problemy trawienne, czy też nagła utrata wagi. Zdarza się także, że ból brzucha jest jedną z wczesnych oznak ciąży. Dlatego też ze względu na mnogość i różnorodność przyczyn, ból w jamie brzusznej powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem.
Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej
Wykonanie USG jamy brzusznej jest wskazane zwłaszcza w przypadku diagnostyki dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej. Obszar ten obejmuje wiele narządów wewnętrznych, dlatego też aby precyzyjnie określić przyczynę bólu brzucha, pacjent często zostaje skierowany na badanie ultrasonograficzne. Pozostałymi przesłankami do wykonania tego badania są m.in. choroby wątroby, trzustki, nerek, dróg żółciowych, problemy trawienne, czy też nagła utrata wagi. Zdarza się także, że ból brzucha jest jedną z wczesnych oznak ciąży. Dlatego też ze względu na mnogość i różnorodność przyczyn, ból w jamie brzusznej powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem.
USG jamy brzusznej – ocena stanu narządów i zmian
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej pozwala na ocenę prawidłowości budowy i funkcjonowania takich organów jak trzustka, wątroba, śledziona, nerki, czy pęcherzyk żółciowy. Lekarz ocenia kształt, wielkość oraz położenie wybranego narządu. Badanie USG wykrywa wszelkie niepożądane zmiany w obrębie narządów wewnętrznych. Dzięki temu możliwa jest diagnostyka i ustalenie przyczyny bólu brzucha, biegunek, wzdęć, czy też problemów wątrobowych. Gdy pacjent jest już objęty leczeniem, USG pozwala na ocenę skuteczności stosowanej terapii.
USG jamy brzusznej – jak się przygotować?
W przeddzień badania należy zastosować lekkostrawną dietę, unikając zwłaszcza potraw smażonych oraz napojów gazowanych. Badanie wykonuje się na czczo, w przypadku osób dorosłych co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku. Jako że nadmiar powietrza w żołądku i jelitach może zaburzyć obraz, przed badaniem zaleca się zastosowanie środka przeciw wzdęciom. Z tego samego powodu należy także ograniczyć palenie papierosów i żucie gumy, gdyż może to spowodować nieświadome połknięcie powietrza. Sam dym papierosowy utrudnia uzyskanie wyraźnego obrazu badanego obszaru. Przed badaniem należy wypić także około 1 litra niegazowanej wody, tak aby jak najbardziej wypełnić pęcherz moczowy. Jeżeli jest to możliwe, na badanie trzeba zabrać ze sobą wyniki poprzednich USG.
Co ile robić USG jamy brzusznej?
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej może być wykonywane tak często, jak istnieje potrzeba. Jeżeli badanie USG nie dało jednoznacznej odpowiedzi, a dolegliwości nie ustępują, lekarz może zalecić poszerzenie diagnostyki o inne badania, takie jak morfologia krwi, badanie ogólne moczu i kału, czy gastroskopia.
Szczególnym przypadkiem USG jamy brzusznej jest badanie wykonywane w ciąży. Wykonuje się je co najmniej 3 razy, raz w każdym trymestrze. Dzięki niemu można ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, jak jest ułożone w macicy, a także poznać jego płeć.
Nawet gdy nie mamy żadnych problemów zdrowotnych związanych z jamą brzuszną, warto wykonywać takie USG w celach profilaktycznych. Kontrolne USG jamy brzusznej wykonywane raz na dwa lata pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych zmian, a także na systematyczną ocenę naszych organów wewnętrznych.
Badanie ultrasonograficzne piersi – najważniejsza praktyka profilaktyczna u kobiet
Regularne wykonywanie USG piersi jest najlepszą profilaktyką antynowotworową, jaką mogą zafundować sobie kobiety. Dzięki temu, że ultrasonograf jest w stanie wychwycić minimalne zmiany, niezauważalne ani gołym okiem, ani w badaniu palpacyjnym, możliwe jest całkowite wyleczenie ewentualnego nowotworu. Aby nie dopuścić do przeoczenia podejrzanych zmian, badanie powinno być wykonywane systematycznie, w zależności od wieku. Najlepiej zacząć już w okolicach 20 roku życia i profilaktycznie powtarzać badanie co 2 lata. Po 30-stce USG piersi powinno być wykonywane co roku, a po ukończeniu 40 roku życia nawet co 6 miesięcy, uzupełnione o mammografię.
USG piersi można wykonać w każdym momencie, jednak najlepiej zrobić to między 6 a 10 dniem cyklu. Wynika to z tego, iż podczas miesiączki piersi są bolesne i tkliwe, dlatego też badanie mogłoby być niekomfortowe. Z kolei w drugiej połowie cyklu pod wpływem wahań hormonalnych piersi stają się nabrzmiałe, co może nieco zaburzyć uzyskany obraz.
Echo serca – USG mięśnia sercowego
Echo serca pozwala na ocenę prawidłowości funkcjonowania komór i zastawek tego organu. Za jego pomocą można także zobrazować przepływ krwi oraz stan dużych naczyń krwionośnych czy wieńcowych. USG serca jest wykonywane wówczas, gdy u pacjenta podejrzewa się nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Po zebraniu wywiadu lekarskiego, takie badanie najczęściej jest zlecane przez kardiologa bądź lekarza rodzinnego. Wskazania do wykonania USG mięśnia sercowego to m.in. nadciśnienie tętnicze, przebyty zawał serca, wady zastawek, szmery w sercu, zaburzenia rytmu serca lub choroba wieńcowa. Podczas badania lekarz jest w stanie stwierdzić, czy mięsień sercowy posiada pewne nieprawidłowości anatomiczne, które mogą być przyczyną wyżej wymienionych dolegliwości. Tak jak każde USG, również ultrasonografia serca jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym. Echo serca można wykonać także u płodu. Wczesne stwierdzenie nieprawidłowości w budowie serca dziecka pozwala na rozpoczęcie leczenia już w łonie matki.
USG – obrazowa diagnostyka tarczycy. Jakie są wskazania do USG tarczycy?
Ultrasonografia tarczycy umożliwia ocenę wielkości, położenia oraz struktury tego gruczołu. Podczas badania można stwierdzić ewentualną obecność mikrozwapnień lub zmian ogniskowych. Ocenie podlegają także okoliczne węzły chłonne. Wskazaniami do wykonania USG tarczycy są m.in. nieprawidłowości w badaniach hormonalnych krwi, częste duszności, powiększone wole, trudności z przełykaniem czy uporczywa chrypka. Tarczycę warto zbadać także wówczas, gdy u pacjenta zaobserwowano nagłą i niespodziewaną zmianę masy ciała lub utrzymującą się dłuższy czas nadmierną senność. Ultrasonografia tarczycy powinna być wykonywana profilaktycznie przez osoby mające genetyczne predyspozycje do powstawania nowotworów tarczycy. W takich przypadkach badanie należy wykonywać raz na rok. W pozostałych sytuacjach profilaktyczne badanie tarczycy powinno być robione raz na trzy lata.
USG ośrodkowego układu nerwowego wykorzystane do badań u małych dzieci
USG ośrodkowego układu nerwowego, zwane również OUN lub USG przezciemiączkowe, to badanie pozwalające na ocenę tkanki mózgowej oraz płynu czaszkowego u noworodków i niemowląt. Może zostać wykonane u dzieci, u których nie zarosło jeszcze ciemię przednie. Zazwyczaj ma to miejsce około 10-18 miesiąca życia dziecka. Po zarośnięciu ciemiączka, badanie mózgu może zostać wykonane są pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Wśród wskazań do wykonania USG ośrodkowego układu nerwowego można wymienić m.in. niską punktację w skali Apgar, nagły i nadmierny przyrost obwodu główki, spowolniony rozwój psychofizyczny niemowlęcia, czy też podejrzenie wady mózgu. USG przezciemiączkowe jest kontrolnym badaniem wykonywanym regularnie u niemowląt urodzonych przedwcześnie. Pozwala na zdiagnozowanie wszelkich nieprawidłowości, a co za tym idzie, szybkie włączenie leczenia.
Większość badań USG nie wymaga szczególnego przygotowania ale w niektórych przygotowanie jest bardzo istotne. Informacje o przygotowaniach można otrzymać klikając tu. Całość badania trwa dziesięć minut, a wyniki otrzymuje się natychmiastowo. Diagnostyka za pomocą USG w Warszawie umożliwia wykrycie wielu zmian chorobowych i podjęcie właściwego leczenia.
dr n. med Michał Elwertowski o wskazaniach do wykonania badań USG
Pracując na najnowocześniejszej aparaturze zespół centrum diagnostyki USG w Medicenter w Warszawie, pod kierownictwem dr n med Michała Elwertowskiego gwarantuje najwyższy poziom badań i bezpieczeństwo diagnostyki.
Centrum diagnostyki w przychodni lekarskiej Centrum Medyczne Medicenter pracuje równolegle w 4 gabinetach (w tym w gabinecie ginekologicznym USG ginekologiczne). Wykonujemy pełen zakres badań USG włącznie z badaniami transwaginalnymi (przezpochwowymi), USG piersi najnowszą metodą elastografii, USG tarczycy i prostaty oraz badania przepływu w naczyniach krwionośnych (doppler) i wiele innych
Centrum Medycznego Medicenter – badania USG
Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty Centrum Medycznego Medicenter, gdzie wykonuje się badania ultrasonograficzne w oparciu o najnowocześniejszy sprzęt i z wykorzystaniem wysokiej jakości diagnostyki. USG to bezinwazyjne badanie, które pozwala na dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych z dokładnością do 0,1 mm. W artykule przedstawimy informacje na temat badania USG, jego zastosowań, wskazań do wykonania, przygotowania do badania, a także o tym, jak często powinno się wykonywać badania jamy brzusznej, piersi, serca i tarczycy.
Ultrasonografia ? co to jest i jak działa?
Ultrasonografia to jedno z najważniejszych i najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, które umożliwia wykrycie nieprawidłowości wewnętrznych narządów człowieka. Badanie polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które emitowane przez specjalny aparat ultrasonograficzny przenikają przez tkanki i są odbijane z powrotem. Następnie aparat przekształca odbite fale w obraz na ekranie, który pozwala na ocenę struktury i funkcjonowania narządów wewnętrznych. USG jest bezpieczne dla pacjenta, nie powoduje bólu, a także nie wymaga stosowania iniekcji, kontrastu czy narkozy.
Badanie USG jamy brzusznej
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest wykonywane w celu diagnostyki i oceny stanu narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, trzustka, nerkę, pęcherz moczowy czy dróg żółciowych. USG jamy brzusznej jest wskazane szczególnie w przypadku diagnostyki bólu brzucha, chorób wątroby, trzustki, nerek, dróg żółciowych, problemów trawieniem czy nagłej utraty wagi. Wykonanie badania wymaga przygotowania pacjenta, takiego jak zastosowanie lekkostrawnej diety, picie niegazowanej wody, a także odstąpienie od jedzenia przed badaniem. Badanie USG jamy brzusznej jest bezpieczne, bezbolesne i nie wymaga stosowania iniekcji, kontrastu czy narkozy.
Badanie USG piersi
Badanie USG piersi jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych u kobiet, które pozwala na wykrycie nowotworu piersi we wczesnej fazie rozwoju. Badanie jest bezbolesne, bezinwazyjne i nie wymaga stosowania iniekcji, kontrastu czy narkozy. Regularne wykonywanie badania USG piersi jest szczególnie ważne u kobiet w wieku powyżej 40 lat oraz u kobiet, które mają rodzinny wywiad raka piersi. USG piersi może być wykonywane jako badanie samodzielne lub uzupełniające mammografię. W przypadku podejrzenia zmian w budowie piersi, lekarz może zalecić dodatkowe badania, takie jak biopsja czy tomografia komputerowa.
Badanie USG serca
Badanie ultrasonograficzne serca jest wykonywane w celu oceny jego struktury i funkcjonowania. Badanie pozwala na ocenę wielkości i kształtu serca, grubości ścianek mięśniowych, a także ruchomości zastawek serca. USG serca jest wskazane w przypadku podejrzenia chorób serca, takich jak choroby zastawek, choroby niedokrwienne serca czy choroby naczyń wieńcowych. Badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne, nie wymaga stosowania kontrastu, narkozy czy iniekcji.
Badanie USG tarczycy
Badanie ultrasonograficzne tarczycy pozwala na ocenę wielkości, położenia oraz struktury tarczycy. Badanie jest wykonywane w celu diagnozy chorób tarczycy, takich jak choroby wola lub niedoczynność tarczycy. USG tarczycy jest również wskazane w przypadku zmian w badaniach hormonalnych krwi, trudności z przełykaniem, powiększonego wola lub niespodziewanej zmiany masy ciała. Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i nie wymaga stosowania iniekcji, kontrastu czy narkozy.
Centrum Medyczne Medicenter – oferta usług USG Warszawa
Centrum Medyczne Medicenter to także poradnia lekarza rodzinnego POZ, gdzie pacjenci mogą skorzystać z usług lekarza pierwszego kontaktu. W naszej poradni lekarz rodziny prowadzi konsultacje, diagnozuje choroby i w razie potrzeby, kieruje pacjentów na badania dodatkowe, w tym badania USG.
Oferujemy również badania laboratoryjne, które pozwalają na szybką i skuteczną diagnozę choroby. W naszej placówce wykonywane są badania z krwi, moczu oraz kału, a wyniki są dostarczane w krótkim czasie, co pozwala na szybką reakcję w przypadku wykrycia nieprawidłowości.
W Centrum Medycznym Medicenter kładziemy szczególny nacisk na jakość naszych usług oraz komfort pacjentów. Dlatego też, nasze sale badawcze są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, a personel medyczny dba o to, aby każdy pacjent czuł się komfortowo i bezpiecznie.
PRZEDSTAWIAMY ZESPÓŁ LEKARZY USD CENTRUM DIAGNOSTYKI USG MEDICENTER