Site icon Centrum Medyczne MediCenter

Pakiet laboratoryjny ANEMIA

Anemia to stan w którym we krwi nie ma wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek, by przenosić potrzebną organizmowi ilość tlenu. 

187 zł 

Najczęstsze przyczyny anemii to niedobór żelaza oraz utrata krwi, jednak istnieje wiele form różniących się przebiegiem, objawami i źródłem.

Typowym objawem anemii jest wrażenie ciągłego zmęczenia i osłabienia, bladość, szybkie i/lub nieregularne bicie serca, brak oddechu, wrażenie braku powietrza, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, problemy z koncentracją i kojarzeniem, bóle głowy.

MORFOLOGIA

Morfologia krwi jest najczęściej wykonywanym badaniem w praktyce lekarza rodzinnego. Pozwala diagnozować niedokrwistości czy infekcje. Z tego powodu bardzo ważne jest systematyczne (przynajmniej raz w roku) poddawanie się badaniu.

RETIKULOCYTY 

Badanie stężenia retikulocytów, będących niedojrzałą formą erytrocytów pozwala zdiagnozować i różnicować niedokrwistość.

CRP

Białko C-reaktywne to tzw. białko ostrej fazy. Oznacza to, że poziom CRP rośnie w przebiegu urazów czy stanów zapalnych. Badanie krwi CRP ilościowo jest rutynowo oznaczane przy podejrzeniu wielu schorzeń oraz w celu oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (hsCRP).

MOCZ OGÓLNE

W ramach ogólnego badania moczu oznaczany jest szereg parametrów takich jak pH, ciężar właściwy, barwa, zapach i przejrzystość.

Szczególną uwagę należy zwrócić na obecność białka i cukru (glukozy) w moczu. Podobnie jak białko, glukoza powinna być nieobecna.

KAŁ- KREW UTAJONA

Test FOB na krew utajoną w kale jest to badanie w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego, raka żołądka i innych schorzeń układu pokarmowego. Pozwala wykryć niedostrzegalną gołym okiem krew znajdującą się w kale.

ŻELAZO

Żelazo to istotny mikroelement w organizmie człowieka. Oznaczanie poziomu żelaza (badanie krwi) wykonuje się m.in. w przypadku podejrzenia anemii, czyli niedokrwistości. Niedobory żelaza mogą być spowodowane przewlekłymi krwawieniami. Podwyższone żelazo świadczy natomiast o niedokrwistości ( np. hemolitycznej).

FERRYTYNA

Badanie ferrytyny, białka magazynującego żelazo w organizmie, pozwala określić poziom żelaza we krwi znacznie dokładniej, niż poprzez badanie laboratoryjne samego żelaza. Niedobór ferrytyny oznacza zazwyczaj też niedobór żelaza.

WITAMINA  B  12

Niedokrwistość megaloblastyczna to choroba krwi, w której dochodzi do spadku poziomu czerwonych krwinek (erytrocytów). Niedokrwistość megaloblastyczna jest wynikiem niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego.

 

Exit mobile version